شیلنگ هیدرولیک چیست؟

به طور کلی شیلنگ های هیدرولیک، لوله های انعطاف پذیری هستند که برای انتقال مایعات از مکانی به مکان دیگر استفاده می شوند. ساختار آن از یک لوله داخلی تشکیل شده است که بر اساس خواص مرتبط با سازگاری مواد طراحی شده است.در واقع شیلنگ های هیدرولیک به نوعی انرژی هیدرولیکی را بین بخش های مختلف سیستم، انتقال می دهند.این نوع شیلنگ ها نقش بسیار مهمی در صنعت دارند و سه بخش تشکیل دهنده اصلی دارند که درذیل بهش میپردازیم.

 انواع بخش های تشکیل دهنده شیلنگ های هیدرولیک

 1. لوله داخلی

   همان لایه ای است که سیال را حمل می کند.این لایه انعطاف پذیر است و باید با نوع سیال مورد نظر سازگار باشد.جنس این لوله معمولا از لاستیک مصنوعی، ترموپلاستیک یا تفلون است که باید نسبت به حرارت و خوردگی مقاوم باشد.

 2. لایه تقویتی میانی

  این لایه، پوششی از چند غلاف سیم های بافته شده، سیم های مار پیچی، الیاف نخی یا ترکیبی از این ها است ونقش آن تقویت شیلنگ می باشد.

 3. لایه محافظ بیرونی

  لایه خارجی شیلنگ از لایه تقویتی محافظت می کند وبر اساس نوع شرایط محیطی کار، طراحی و انتخاب می شود این لایه معمولا در برابر آب و هوا، روغن، سایش و گرد و خاک مقاوم است.

ویژگی های شلینگ های هیدرولیکی

شیلنگ های هیدرولیک معمولا در دو سرشان کوپلینگ های فلزی برای اتصال به تجهیزات وجود دارد.شیلنگ های هیدرولیک طول عمر محدودی دارند اما اگر نوع مناسب و سایز صحیح شیلنگ ها را انتخاب کنیم و به طور درستی از آن ها استفاده کنیم،قطعا عمر بیشتری خواهند داشت.

عواملی که باعث کاهش طول عمر شیلنگ های هیدرولیک تاثیر بسزایی دارند:

 • پیچ خوردگی، کشیده یا منقبض شدن، خرد کردن یا ساییدن شیلنگ
 • خم شدن بیش از حد شیلنگ
 • قرار گرفتن شیلنگ در معرض افزایش سریع بیشتر از حداکثر فشار مجاز کاری
 • کار کردن در دمای بیشتر از حداکثر دمای مجاز شیلنگ یا دمای کم تر از حداقل دمای مجاز
 • استفاده از اتصالاتی که مورد تایید سازنده نبوده یا با شیلنگ سازگار نیستند

انواع شیلنگ هیدرولیک

شیلنگ های هیدرولیک بر اساس استحکام ساختارشان تقسیم بندی می شوند و سه نوع اصلی دارند که به آن ها می پردازیم:

بافته نخی

در این نوع بافت ، لایه تقویتی آن ها از نوع الیاف نخی است و برای روغن های هیدرولیکی با پایه نفت، بنزین، نفت سوخت، آب، ضد یخ ها و مواد شیمیایی مناسب است.این شیلنگ ها در مسیر های مکش یا برگشت کم فشار روغن مورد استفاده قرار می گیرند. با عنوان شیلنگ های کم فشار شناخته می شوند و در نتیجه برای مسیر های پر فشار توصیه نمی شوند.

 

بافته سیمی

در این نوع بافت ، لایه تقویتی از بافته های سیم های فولادی پر کشش ساخته شده است و برای مسیر های روغن هیدرولیکی، نفت سوخت، بنزین یا آب مناسب هستند.این شیلنگ ها در فشار های متوسط کاربرد دارند و با عنوان شیلنگ های فشار متوسط شناخته می شوند ودر ماشین آلات صنعتی و کشاورزی کاربرد زیادی دارند.

 

بافته سیمی مارپیچی

لایه تقویتی در این نوع شیلنگ ها ترکیبی از چند لایه مارپیچی سیم فولادی پر کشش و یک لایه نخی است که برای مسیر های روغن هیدرولیکی بسیار پر فشار و یا نفت سوخت مناسب می باشد.این شیلنگ ها در جاهایی استفاده می شوند که موج فشار وجود دارد.شیلنگ های با بافته سیمی مارپیچی تحت موج های فشار، ضعیف نخواهند شد.به این نوع شیلنگ ها، شیلنگ فشار قوی می گویند.

 

اتصال شیلنگ های هیدرولیک

اتصال پرسی / ثابت

در اتصال پرسی با استفاده از پرس مخصوص هیدرولیکی یا مکانیکی، شیلنگ به سر توپی اتصال پرس می شود. در اتصال جداشونده از ابزار بسیار ساده ای استفاده می شود.

اتصال جداشونده

از اتصال جداشونده برای ایجاد شعاع دقیق برای توپی اتصال ( R1 و R2 ) استفاده می شود. در این روش پس از آماده سازی سر شیلنگ، حلقه بیرونی توپی روی شیلنگ پیچ می شود بنابراین دیواره شیلنگ بین حلقه های داخلی و خارجی ساندویچ می شود.

برخی از نشانه های خرابی شیلنگ هیدرولیک و اتصالات:

– ایجاد پارگی و یا خراش های عمیق بر روی سطح شیلنگ
– سفت شدگی، سخت شدگی و یا ترک خوردگی شیلنگ
– لق شدگی اتصالات
– وجود نشتی از اتصالات و یا شیلنگ
– له شدگی، و یا پیچ و تاب خوردگی
– نرم شدگی و سستی بیش از حد لایه خارجی شیلنگ

 

رایج ترین روش برای انتخاب شیلنگ هیدرولیک:

اندازه

در صورتیکه سایز قطعات سیستم هیدرولیک به طور مناسب انتخاب شود، پایین آمدن فشار به حداقل می رسد و موجب کنترل گرما و سرعت سیال شده و از خرابی زود هنگام شیلنگ جلوگیری به عمل خواهد آمد.

دما

در هنگامی که می خواهید شیلنگ مناسب را خریداری کنید باید دو نوع دما را مد نظر داشته باشید دمای محیطی و دمای سیالی که قرار است داخل شیلنگ در جریان باشد.

جنس شیلنگ

جنس شیلنگ بایست با جنس سیالی که قرار است در آن جریان پیدا کند هم خوانی داشته باشد.

فشار

در شیلنگ های هیدرولیک فشار کاری می بایست برابر یا بیشتر از حداکثر فشار سیستم هیدرولیک در نظر گرفته شود و فشارهای ناگهانی و گذرا در سیستم و مدار هیدرولیک می بایست از حداکثر فشار کاری کمتر باشد.

کاربرد

معمولا سازندگان،موارد کاربرد هر شیلنگ هیدرولیک و شعاع خمش مجاز را مشخص می کنند که باید با توجه به نوع کاربرد، شیلنگ مناسب را انتخاب کنیم.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Index